Porto Marghera MBR Atıksu Arıtma Tesisi’ne ZEN Membran ile Gençlik Aşısı

2006 yılında İtalya’nın Venedik şehrinde Porto Marghera sanayi bölgesinde faaliyete geçen Porto Marghera MBR atıksu arıtma tesisi, kurulduğu tarihteki 47,520 m3/gün kapasitesiyle Avrupa’nın en büyük endüstriyel atık su arıtma tesisi unvanını taşımaktadır.

Porto Marghera tesisinin genel görünümü

Bölgedeki sanayi kuruluşlarının atıksularını arıtarak Venedik lagününe boşaltımını sağlayan Porto Marghera Atıksu MBR tesisi, ilk kurulduğu günden bu yana yüksek arıtma standartlarında çalışmasıyla bilinmektedir. Bölgesinde üstlendiği önemli görevi gereği standartlarından taviz vermeden faaliyet gösterdiği on yılın ardından tesis yetkilileri, mevcut membranların değişmesi gerektiğine karar verdi.

Tesisin yüksek çalışma standardı ve kesintisiz sürekli faaliyet gösterme zaruriyeti gereği Porto Marghera yetkilileri, değişimi yapacak potansiyel şirketlerden değişim sırasında herhangi bir inşaat işi ve tesisat değişimi olmaksızın membran değişikliğinin gerçekleşmesini talep etti. Bu gereklilik doğrultusunda yaptıkları değerlendirmeler sonucunda, 2016 yılında Çinli Litree firması ile anlaşan yetkililer; ZEN teknolojisi ile üretilmiş Litree ZEN membranları ile eski membranlarını değiştirme kararı verdi. 2016 yılı içinde gerçekleşen değişim, tesis yetkililerinin isteği gibi kısa sürede tak-çalıştır prensibiyle gerçekleştirilerek tamamlandı.

Porto Marghera’da ZEN Membran Yenilemesi

Proje çerçevesinde 47.500 m3/gün kapasiteli 8 tankın her birinde 9 membran kaseti olmak üzere tesiste toplam 72 adet membran kaseti değişimi yapıldı.

Litree membranları mevcut yapı ve tesisata tam uyumlu halde yerleştirildi ve devreye alındı.

Devreye alma sonrası havalandırma havuzu ve arıtılmış su numuneleri.

Tesiste Membran Değişimi Sonrası Yapılan Ölçümler

Sistemin devreye alınmasını takip eden altıncı ayın sonunda kasetlerde yapılan kontrollerde fiziksel olarak kirliliği tutmadıkları ve özellikle membran bağlantı noktalarında çamur biriktirmedikleri gözlemlendi.

6. ayda yapılan kontroller

Yapılan değişimden dört yıl sonra 2020 yılında ise halen ölçülen performans verileri aşağıdaki grafikte görülmektedir. Değişimden önce kullanılan eski membranların birim vakum gücü karşılığı akısı 120 LMH/bar dayken; Litree ZEN membranlarının birim vakum gücü karşılığı akısı ise 350 LMH bar’ın üzerinde olup sabit şekilde devam etmektedir. Bu yüksek verimlilikle birlikte üretim suyu bulanıklığı 0,5 NTU değerini sağlamaktadır.

Değişimden önce

Değişimden sonra

Trans membran basıncı (TMP) parametresi ise membran değişiminden önce ortaama 14 kPa düzeyinde ve zaman zaman üzerinde seyrederken; değişim sonrasında 6 kPa’nın altına düşmüştür. Bu veriler doğrultusunda tesisin enerji giderlerin tasarruf ettiğini görebiliriz.

Diğer işletme giderleri açısından bakıldığında ise; Litree membranları kullanılmaya başladıktan sonra tüm yüksek performansla birlikte kimyasal yıkama (CIP) periyotlarının uzunluğu dikkat çekicidir. Normal şartlarda her 6 ayda bir yapılması gereken kimyasal yıkamalar membran değişimi sonrasında Porto Marghera tesisinde 4 yılda 2 kereye kadar uzatılabilmiştir

Rielli membran biyoreaktör (MBR) tesislerinin ayrılmaz bir parçası olan ZEN membranları, daha önce %70’e varan enerji tasarrufu konusunda kendisini verilerle kanıtlamıştı. Bu örnekte ise tıkanmaz yapısıyla verimlilik artışına yönelik olarak rüştünü ispat etmiş sayılabilir. Dünyanın lider membran üreticisi Litree tarafından ZEN teknolojisi ile üretilen membranlar için, uzun süreli çalışan tesislerde istikrarlı performans ve sekiz yıldan fazla kullanım ömrü garantisi verilmektedir.

0,02 mikron filtreleme hassasiyeti, çamur birikmesini önleyen özel formülü, içten destekli liflerle kopmaz yapısıyla uzun yıllar kullanım olanağı sağlayarak işletme, bakım ve değişim maliyetlerine adeta savaş açan Litree ZEN membranları, 2021 itibariyle Kazancı Çevre Tekniği distribütörlüğünde Türkiye pazarına sunulmaya başlandı. Rielli Membran Biyoreaktör Tesislerinde kullanılan ZEN membranları sayfasını buradan inceleyebilirsiniz.


Her türlü soru, görüş ve talepleriniz için bize yazabilirsiniz. İletişime geçmek için lütfen tıklayın.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.